Coaching

Coaching – skuteczny sposób na sukces zespołu

W ostatnim czasie coaching stał się bardzo popularną metodą zarządzania, która polega głównie na specyficznym sposobie wspomagania rozwoju pracowników, a także poprawiania ich efektywności oraz wydajności pracy. Proces ten ma na celu ukierunkowanie każdego pracownika z osobna, by dochodził do właściwych rozwiązań samodzielnie, umiejętnie rozwiązywał problemy związane z życiem zawodowym oraz osobistym. Tego typu rozwojowe i kształtujące rozmowy przeprowadza z pracownikiem doświadczony pracodawca, który do odpowiedniej sytuacji podaje przykłady z własnego życia i doświadczenia, dzięki czemu zachęca podwładnych do poszukiwania różnych możliwości odblokowania potencjału zawodowego, poprawy pracy i polepszenia samopoczucia. Wiele firm korzysta z usług doświadczonych firm, by udoskonalić umiejętności i potencjał pracowników.

Ze stosowaniem coachingu należy jednak uważać, gdyż nie można stosować go wobec każdego typu pracownika. Większe efekty przynosi łączenie coachingu z tradycyjnymi metodami zarządzania. Wprowadzając coaching w życie firmy nic nie tracisz i nie ryzykujesz, musisz jednak dokładnie przemyśleć strategię działania, czyli wobec których pracowników chcesz wykorzystać coaching.

Rodzaje pracowników:

  1. Początkujący pracownik – pracownik, który dopiero rozpoczyna swoją pracę i dopiero zdobywa doświadczenie. Ten pracownik ma pozytywne nastawienie do pracy, potrzebuje przede wszystkim wsparcia merytorycznego oraz regularnej kontroli pracy, która wpłynie też na możliwość ukierunkowania pracownika. Wobec tego typu pracownika stosowanie coachingu nie jest konieczne, preferowane jest raczej regularne wspieranie i rozwijanie pracownika.

  2. Pracownik doświadczony z licznymi brakami w kompetencjach – pracownik ten cechuje się dużym doświadczeniem oraz zaangażowaniem, wie jak postępowań w podstawowych problemach, nie ma jednak kompetencji i umiejętności niezbędnych do rozwiązywania większych i poważniejszych zadań. Tego typu pracownik nie potrzebuje coachingu, przede wszystkim należy wspierać go w kwestiach decyzyjnych, rozwijać jego umiejętności.

  3. Pracownik z bardzo dużym doświadczeniem, lecz znacznie opadającą motywacją do pracy. Tego typu pracownik posiada bardzo duże kompetencje i umiejętności, jednak jego motywacja do pracy znacznie spada, wykonuje on swoje obowiązki bez przekonania. W przypadku takich pracowników można stosować coaching, jednak należy wziąć pod uwagę niechęć pracownika do współpracy, nieufność, która spowoduje, ze nie będzie chciał prowadzić długich, wyczerpujących rozmów i dyskusji. Prawdopodobnie dla takiego pracownika największą motywacją będzie podwyżka, pochwała, inny rodzaj wyróżnienia.

  4. Pracownik z bardzo dużym doświadczeniem, wiedzą oraz kompetencją i umiejętnościami powinien być obiektem coacha. Dlaczego? Przecież wydawać by się mogło, że temu pracownikowi nic więcej nie trzeba. W takim przypadku zadaniem coacha jest wydobycie umiejętności zawodowych pracownika, które pośrednio wpłyną na rozwój firmy. Z tego typu pracownikiem należy prowadzić długotrwałe rozmowy, które doprowadzą do owocnej współpracy, rozwoju zaufania, stworzenia autorytetu pracodawczy oraz rozwoju osobistego i zawodowego pracownika.

Jeżeli pracodawca dąży do stworzenia zgranego zespołu, rozwoju pracowników, który przyczyni się do rozwoju i sukcesu firmy powinien w odpowiedni sposób pracować nad każdym pracownikiem z osobna, właściwie dobierając dla niego drogę rozwoju. Coach nie jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego pracownika, jednak właściwie dopasowany do osoby potrafi zdziałać cuda, które zmotywują do pracy cały zespół.