Czym jest Uber?

Uber to międzynarodowa korporacja zrzeszająca coraz większe grono kierowców, wykorzystujących swoje osobiste samochody jako służbowe. W ramach współpracy stają się pewnego rodzaju taksówkarzami, przyjmując zlecenia na przewiezienie pewnych osób za pomocą nowoczesnej aplikacji. Jedynym wymaganiem jest posiadanie samochodu, którego wiek nie przekracza 10 lat. Aplikacja Uber została przygotowana na niemalże wszystkie urządzenia, z systemem Windows, Android i Apple. Korzystając z takiej aplikacji klienci mają możliwość oznaczenia miejsca odbioru, co pozwala następnie kierowcom UBER dokładnie zlokalizowanie go i wybranie się do niego w jak najszybszym czasie. Dodatkowo klienci aplikacji Uber są dokładnie informowani o tym, z jakimi kierowcami mają do czynienia. Poznają ich auto, numer rejestracyjny, zdjęcie, a zarazem opinie poprzednich klientów.

1. Przewaga Uber nad Taksówkami

Koszty przejazdów w samochodach UBER zaczynają się od 5 zł, które ponosimy już za samo wejście / trzaśnięcie drzwiami. Następnie za każdy kilometr płacimy 1.4 zł i dodatkowo 0.25 za minutę przejazdu.

UBER stanowi więc nowoczesny transport, który zyskuje na coraz większej popularności. Łączy w sobie technologię, a zarazem nowe samochody, co cieszy się wysokim zaufaniem klientów. Natomiast UBER ma swoje wady i zalety, zwolenników i przeciwników. Warto więc dokładnie zapoznać się z jej możliwościami.

2. Kto stworzył Uber?

uber-aplikacja

Twórcą tej korporacji transportowej okazał się Travis Kalanick, który specjalizuje się w nowych technologiach. Miał on możliwość nawiązywać kontakt z wpływowymi ludźmi, którzy pozwolił mu na rozwinięcie swojego biznesu. 2009 to przełomowy rok dla Travisa Kalanicka, kiedy to aplikacja Uber miała swój początek. Aktualnie jest wykorzystywana we wszystkich smartfonach, co oznacza, że Uber to nowoczesny sposób podróżowania, do którego przekonują się niemalże wszyscy.

3. Ile warty jest Uber?

Ocenia się, że jeszcze niedawno spółka Travisa Kalanicka była warta 52 mld dolarów. Natomiast jeszcze niedawno otrzymała kolejne środki, źródła finansowania, co pozwoliło na jej wycenę do blisko 70 mld dolarów. Fortuny założycieli Ubera również rosną, ocenia się, że wynoszą one już ponad 5 mld dolarów. Widać więc, że popularność Ubera zyskuje na wartości.

4. Gdzie Uber jest aktywny?

Uber swoje początki miał w Ameryce, natomiast aktualnie jest dostępny w blisko 70 krajach na całym świecie. Nowe środki Uber wykorzystuje na poszerzenie zakresu swoich usług. Są one wykorzystywane do rekrutacji nowych kierowców, a przede wszystkim do odpierania ataków konkurencji, w naszym kraju walki z legalnie działającymi taksówkarzami.

5. Jakie korzyści zapewnia UBER? Zyski?

uber2

Po każdym przejeździe mamy możliwość złożenia oceny na temat kierowcy. Zwracamy uwagę na jakość przejazdu, obsługę, a zarazem stan samochodu. Na tej podstawie kolejni klienci mogą jeszcze lepiej poznać kierowcą i ocenić czy chcieliby skorzystać z jego usług.

Korzystając z przejazdu widzimy dokładną trasę przejazdu. Takie możliwości gwarantuje nam aplikacja Uber, co oznacza, że kierowcy nigdy nie będą jeździć okrężną drogą, aby tylko nabić dodatkowe kilometry i koszty.

Jakość samochodów w Uberze jest zadowalająca. Zanim zostanie zaakceptowany kolejny, przechodzi on dokładny przegląd. Dopiero na jego podstawie przedstawiciele Uber są w stanie zaakceptować samochód i ocenić, że będzie on pozytywnie wpływał na markę Uber.

Klienci mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ wszyscy kierowcy są weryfikowani. Po uzyskaniu niskich ocen automatycznie są oni usuwani z sieci partnerów Ubera. Minimalna średnia to 4.6/10

Przedsiębiorcy mogą otrzymać fakturę na wszystkie przejazdy, co pozwala im zaliczyć te wydatki do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo dla firm został został przygotowany profil służbowy, który pozwala zarządzać kontem biznesowym, samodzielnie wystawiając sobie faktury VAT za dany kurs służbowy.

6. Minusy Ubera

Zwiększone stawki – zdarza się, że pojawia się wielu zainteresowanych klientów na wybranych kierowców znajdujących się w pobliżu. Z ich usług będą mogli skorzystać tylko Ci, którzy zdecydują się na przyjęcie wyższej stawki. Natomiast taka informacja będzie już dostępna w podsumowaniu przed rozpoczęciem przejazdu. Wystarczy więc być na bieżąco z ceną, którą ukazuje nam aplikacja Uber.

Wymaganiem korzystania z takiej aplikacji jest podpięcie pod nią karty debetowo/kredytowej. Nasze społeczeństwo nie jest przekonane do składania takich deklaracji, od razu kojarzą się im z pewnym zagrożeniem bezpieczeństwa danych.

Kierowcy bez doświadczenia i licencji – możliwe, że trafimy na kierowcę, który nie posiada zbyt wielu umiejętności. Natomiast każdy z nich dba o sprawne poruszanie się po mieście, co wynika z zastosowania aplikacji, która dokładnie wyznacza trasę przejazdu.

7. Jakie są warunki UBER?

W Uber klient spotyka się z 3 opłatami:

– początkowa (za tak zwane trzaśnięcie drzwi) – 5 zł

– za czas przejazdu – 0.25 zł za każdą minutę

– stawka ka każdy km – 1.4 zł

Co pewien czas Uber wprowadza pewne promocje. W naszym kraju trwała ona w okolicach wakacji, sierpnia. Innym razem jest ona organizowana dla konkretnych grup, na przykład dla studentów czy przedsiębiorców. Takie promocje pozwalają jeszcze szybciej rozwijać się aplikacji, z której pierwszy raz korzystają nowe osoby.

8. Kto jest przeciwny UBER

Największym przeciwnikiem aplikacji Uber w Polsce są Taksówkarze. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są oni zobowiązani do płacenia podatków, prowadzenia kasy fiskalnej i regularnego rozliczania się ze swoich finansów. Natomiast takie przepisy omijają kierowcy Uber, co wynika z pewnej luki prawnej. Przez nią kierowcy niby nie muszą wykazywać dodatkowego przychodu w deklaracji PIT i płacić jakichkolwiek podatków. Dodatkowo kierowcy Ubera nie są zobligowani do posiadania licencji taksówkarskiej.

Taksówkarze oskarżają Uber o nieuczciwą konkurencję, która coraz szerzej pleni się w naszym kraju. W efekcie taksówkarze organizują specjalne strajki zachęcające ministra finansów, aby zrobił w tym kierunku pewne rozporządzenie.

9. Czy UBER zwiększa ilość wypadków?

Konkurencja Uber stara się ją zwalczyć na wiele sposobów. Na przykład robi nagonkę na temat różnych wypadków samochodowych, w których to uczestniczą kierowcy Uber. W ten sposób chcą podkreślić, że to mało doświadczeni kierowcy, którzy mogą zagrażać naszemu życia. Gdyby jednak przyjrzeć się ilości wypadków w taksówkach, to dostrzegamy podobne bądź jeszcze wyższe statystyki.

Wypadki zdarzają się wszędzie, a Uber dba o dokładną weryfikację swoich kierowców, przez co są coraz rzadsze. Już niedługo nowością mają być autonomiczne samochody, które dodatkowo zwiększą bezpieczeństwo każdego przejazdu.

10. Jak UBER będzie się rozwijał?

transport-uber

Rozwój Ubera to coś, czego nie da się powstrzymać. Pierwszy etap rozwoju polega na wprowadzeniu Ubera do kolejnych krajów, w których jeszcze nie jest on dostępny. Kolejny rozwój to praca nad autonomicznymi samochodami. Mają to być samochody wyróżniające się na tle innych, co ułatwi promocję aplikacji Uber i jakości jej usług. Samochód poruszający się bez kierowcy to nowość, która możliwe, że już niedługo zagości także w naszym kraju. Ale czy takie samochody będą w pełni bezpieczne? Również to warto wziąć dokładnie pod uwagę?

Oto wideo ukazujące możliwości aplikacji Uber w języku angielskim. Jeśli więc znasz chociaż podstawy, to zajrzyj 🙂

About Bartosz Paź

Piszę o motywacji, inspiracji, świadomym rodzicielstwie, psychologii, akcjach społecznych. Coach, trener, mówca.

%d bloggers like this: