Co to jest coaching?
Coaching to coraz bardziej popularny sposób rozwoju zawodowego oraz osobistego. Metoda ta polega na zaufaniu między trenerem – coachem a jego Klientem, pracownikiem, uczniem. Coach wspiera osobę objętą coachingiem w osiągnięciu przez nią uzgodnionych z coachem celów. Coach wykorzystuje umiejętności, wiedzę, predyspozycje osoby szkolonej, wspólnie obierają cel rozwoju i dążą do jego realizacji. Zadaniem coacha jest odblokowanie potencjału człowieka czego efektem będą maksymalne osiągniecia oraz rozwój umiejętności. Metoda coachingu jest aktualnie najefektywniejszą metodą rozwoju osobistego.
Kim jest coach?
Coach nie musi być związany z branżą, w której pracuje jego klient, najważniejsze są jego umiejętności związane z procesem uczenia się, nabywania nowym umiejętności, dobrych nawyków. Coach wykorzystuje potencjał klienta, z góry zakłada, że tkwią w nim niewykorzystane możliwości, które chce wydobyć z klienta. Trener kieruje się określonymi, etycznymi zasadami.
Jaka jest różnice miedzy coachem a nauczycielem?
Coach to nie to samo co nauczyciel. Zadaniem Coacha nie jest przekazywanie wiedzy, bo to klient jest ekspertem, choach wspiera i pomaga, motywuje klienta do działania.
Czym jest mentor i mentoring?
Mentor to osoba, która Cię inspiruje, motywuje do działania, może być to Jan Paweł II, Jimi Hendrix, Budda. Mentoring to sam proces, który pobudza do działania.
Jak wygląda spotkanie coachingowe?
Spotkania z coachem dostosowane są do potrzeb klienta: mogą być indywidualne, grupowe (3-4 osoby), zespołowe (około 10 osób), rozmowy telefoniczne lub przez Internet. Również terminy i czas trwania spotkań zależne są od potrzeb klienta. Spotkania mogą trwać od godziny do 5 godzin z różną częstotliwością.
Czym jest NLP i w jaki sposób wykorzystywane jest w coachingu?
Choaching wykorzystuje NLP Neurolingwistyczne Programowanie, którego celem jest wykorzystanie maksimum umiejętności do osiągniecia sukcesu. Coach próbuje „zaprogramować” w kliencie/uczniu pozytywne myślenie, nabrać dobre nawyki, które są niezbędne w pracy nad sobą. Klient zmienia swoje przekonania na takie, które rozwijają jego umiejętności oraz możliwości.
Czym jest mowa ciała i jak wykorzystywana jest przez coacha wiedza z tego zakresu?
Coaching wykorzystuje także wiedzę z zakresy mowy ciała – komunikacji niewerbalnej. Umiejętności mowy ciała pozwalają na odbieranie informacji przekazywanych przez rozmówcę w inny sposób niż werbalny. Mimika twarzy, gesty mają istotny wpływ na sposób komunikowania się, tym samym na relacje z otoczeniem. Coach pracuje nad postawą klienta oraz gestykulacją, by była otwarta, gdyż pozytywne nastawienie do rozmówcy ma istotny wpływ na współpracę z ludźmi oraz dobrą komunikację.
Czym jest life coaching i jak można go wykorzystać w pracy z seniorami?
Rodzaj coachingu zależy od potrzeb jakie posiadasz. Jeżeli chcesz pracować nad swoimi relacjami rodzinnymi, zdrowiem itp. polecamy life coaching. Starsze osoby mogą korzystać z coachingu dostosowanego do swoich potrzeb, wówczas przekonają się, że podeszły wiek nie skazuje ludzi na samotność, można z życia czerpać jak najwięcej.
Co daje Ci coaching?
Dzięki coachingowi skupisz się na osiąganiu celu, realizowaniu zadań, podniesiesz samoocenę i poprawisz swoje samopoczucie, poczujesz się dowartościowany. Coaching pobudza ludzi do działania i myślenia. Dzięki temu poprawisz swoje relacje z bliskimi, staniesz się bardziej komunikatywny. Ostatecznie osiągniesz wyżyny swoich możliwości.
Jaka jest różnica między wizją, misją a mantrą?
Wizja to idea, pogląd, to wkład w coś większego, czego efekty są widoczne również po twojej śmierci. Wizja jest podstawą do działania.
Misja jest wkładem w urzeczywistnienie wizji, kończy się wraz z końcem człowieka. Dobra misja działa na korzyść świata, misja firmy, rodziny, grupy tworzona jest przez wspólnotę.
Mantra to ciągłe powtarzanie słów, zdań, sentencji, w efekcie czego umysł koncentruje się na powtarzaniu, wyłącza myślenie. Mantra prowadzi do wycieszenia, relaksu i wzmacnia intencję.
Po co tworzyć mantrę?
Mantra ułatwia zdobycie energii i celu realizacji planu. Dzięki niej mamy siły na to, by istnieć, pracować, nawiązywać kontakty, zyskujemy pozytywne nastawienie do życia. W firmie mantra potrafi zjednoczyć zespół, powtarzana idea trafia do klientów, odbiorców przeslania, dzięki niej jesteś kojarzony z daną ideą, myślą, co przynosi bardzo pozytywne efekty we współpracy, komunikacji oraz biznesie.
Czym są strategie?
Z pewnością każdy z nas miał jakiś plan, który próbował w cielić w życie, każdy taki plan czemuś służy, ma pewien cel. W sytuacji, gdy Twoje cele oraz plany są skuteczne, realizują się z sukcesem zastanawiasz się jak to jest, że bez problemu Ci to wychodzi. Skąd bierzesz na to siły? Naprawdę warto zastanowić się nad tym jakie działania podejmują inni, którzy osiągają sukces, czego można się od nich nauczyć. Z tego typu lekcji warto wyciągnąć odpowiednie wnioski, które zmienią Twoją strategię działania.