Każdego dnia mamy do czynienia z autonomią. Już w naszej kuchni pojawiają się urządzenia, których działanie umożliwia nam zaoszczędzić sporo czasu i sił. Warto zauważyć, że na rynku motoryzacyjnym coraz większe znaczenie odgrywa autonomia. Skupia się na zaprojektowaniu samochodów, które nie wymagają obsługi za pomocą kierowcy. Są to samochody bezobsługowe, co oznacza, że działają na bazie skomplikowanych i nowoczesnych systemów. Są w stanie zapewnić bezpieczne poruszanie się po znanych drogach ulicznych, o czym przekonało się już wielu twórców samochodów autonomicznych.

Popularność samochodów autonomicznych sprawiła, że również Uber zainteresował się ich możliwościami. To korporacja działająca na całym świecie, w około 70 krajach, zrzeszająca coraz większe grono kierowców pełniących rolę taksówkarzy. Natomiast aktualnie Uber wysila się w przygotowaniu pewnych samochodów autonomicznych, które nie będą już sterowane za pomocą kierowcy, lecz za pomocą specjalnego i niezawodnego systemu.

Pierwszym z przykładów autonomicznych samochodów jest Volvo XC90s.

Rozwój Uber

samochody-uber

Założyciel Ubera, czyli Travis Kalanick zorganizował grupę najlepszych ekspertów w dziedzinie samochodów autonomicznych. Razem wysilali się w stworzeniu samochodu autonomicznego, który znajdzie szerokie zastosowanie na rynku Uber.

Temat autonomicznych samochodów jest już znany. Firma Google od lat testuje swoją flotę samochodów. A Tesla Motors wprowadziła już samochody z autopilotem, kilka z nich można zauważyć w naszym kraju. Natomiast żadna w firm nie zdecydowała się na zastosowanie w pełni autonomicznych samochodów.

Uber zdecydował się na współpracę z firmą Volvo Cars, z którą wspólnie będą dążyć do stworzenia takiego samochodu. Swoją premierę ma on zaplanowaną na rok 2021, a koszt całej inwestycji wynosi setki mln dolarów. Dochodzą wieści, że Volvo już niedługo dostarczy Uber-owi 100 specjalnie zmodyfikowanych samochodów autonomicznych SUV.

Na dalszy rozwój Uber zdecydował się poprzez nawiązanie dobrych relacji z założycielami Otto, czyli samochodu wyposażonego w funkcję autonomicznego poruszania się na autostradach.

Uber nie produkuje samochodów autonomicznych

projekty-samochodow-autonomicznych

Uber wychodzi z innego założenia, niż firma Google czy Tesla, które tworzą własne samochody autonomiczne. Uber uznał, że o wiele lepszym rozwiązaniem okaże się współpraca z firmą, która dostarcza im takich samochodów. Ma przyczynić się to do zwiększenia atrakcyjności oferty Uber, a zarazem do zmniejszenia kosztów każdego przejazdu.

Uber nadal testuje samochody autonomiczne, pod względem bezpieczeństwa i komfortu poruszania się. Dodatkowo firma wysila się w tworzeniu szczegółowych map, obejmującej drogi, oznaczenia pasów ruchu, wyboje, budynki, hydranty, zaparkowane samochody, drzewa, światła drogowe i wiele więcej. Dzięki temu samochód autonomiczny jest w stanie zebrać większą ilość danych i na jej podstawie obliczyć, jak powinien się poruszać, co ominąć, kiedy zahamować. Taki system przyczynia się również do szybkiej identyfikacji pieszych, zwierząt i rowerzystów na drodze.

Kalanick dba o dalszy rozwój w dziedzinie samochodów autonomicznych. Zdaje sobie sprawę, że jeśli chce wyprzedzić takie firmy, jak Google czy Tesla Motors, to musi posiadać w swoim zespole najlepszych ekspertów z dziedziny technologii i komputeryzacji. Oni przyczynią się do osiągnięcia sukcesu we wprowadzeniu i użytkowaniu samochodów autonomicznych.

About Bartosz Paź

Piszę o motywacji, inspiracji, świadomym rodzicielstwie, psychologii, akcjach społecznych. Coach, trener, mówca.

%d bloggers like this: