Uber to alternatywa dla Taxi, na której wybór decyduje się coraz większe grono obywateli w naszym kraju. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Uber zbiera kolejnych kierowców, którzy chcieliby użyczyć swoje auto do przewożenia osób. Jakie jednak należy spełnić warunki?
Współpraca z Uber jest dostępna dla osób, które mają skończone 21 lat, posiadają prawo jazdy minimum od 1 roku, są niekaralni, pozbawieni wykroczeń w ruchu drogowym. Dodatkowym wymaganiem dotyczą samochodu kierowcy Uber, który powinien być 4 drzwiowy, zarejestrowany na 5 osób i nie starszy niż 15 lat. Oczywiście auto musi być w dobrym stanie technicznym. W tym celu Uber przeprowadza dokładną weryfikację kierowców i samochodów. Należy przesłać mu odpowiednie dokumenty i zdjęcia, na podstawie których jest w stanie pozytywnie rozpatrzyć nas wniosek o dołączenie do partnerów sieci Uber.
Wszyscy kierowcy powinni posiadać własne konto, na swoje dane. Jeśli również członkowie rodziny chcą korzystać z tego samego samochodu podczas współpracy z Uber, to również mają taką możliwość. Wymagane jest jednak założenie przez nich własnego konta w Uber.
Wątpliwości z działalnością Uber
Biorąc pod uwagę aktualne osiągnięcia finansowe spółki Uber ocenia się, że jest ona przede wszystkim nastawiona na zysk. W efekcie twórcy tej aplikacji zdecydowali się na wykorzystanie pewnych kruczków prawnych, aby współpracownicy nie płacili podatku w Polsce. Jeśli więc do kierowców zaliczają się osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, to przychodów uzyskiwanych z Uber nie rozliczają w żaden sposób, na czym tracą wszyscy obywatele.
Oczywiście Uber zaznacza, że jego głównym zadaniem jest udostępnienie aplikacji, a nie pełnienie roli przewoźnika na całym świecie. Kierowcami Uber są więc właściciele aut, którzy samodzielnie decydują się na oferowanie klientom Uber przejazdów. Wszyscy kierowcy, niepłacący podatku VAT i dochodowego są brani pod lupę przez fiskus. Daje on do zrozumienia, że wszyscy muszą właściwie rozliczać się z urzędem skarbowym i ujawniać swoje przychody.
Odpowiedź Ministerstwa Finansów
MF w naszym kraju uznało, że wszyscy kierowcy Uber są zobowiązani dostosować się do aktualnych przepisów prawa ubezpieczeń społecznych i prawa podatkowego, bez względu na to czy mają już zarejestrowaną działalność gospodarczą. Jazda bez licencji może zakończyć się nałożeniem kary przez ITD, czyli Inspekcję Transportu Drogowego.
Używanie telefonu w samochodzie – przestępstwo?
Wszyscy kierowcy Uber są zobligowani do korzystania ze smartfonów, które gwarantują im utrzymanie kontaktu z klientem. Niektórzy oceniają, że zalicza się to do złamania zakazu korzystania z telefonu, co może skutkować naniesieniem mandatu przez służby drogowe.
Kierowcy odpowiadają za wypadki
Wszyscy kierowcy są odpowiedzialni względem swoich pasażerów. Kiedy dojdzie do wypadku drogowego, to muszą liczyć się z poniesieniem pewnych środków na odszkodowanie bądź wcześniej muszą zadbać o ubezpieczenie, aby uchronić się przed taką sytuacją.
Ocena Ubera przez parlament
Spółka Uber wzbudza coraz więcej kontrowersji w naszym kraju, co skłoniło już parlamentarzystów do dokładnego zbadania jej modelu biznesowego. Pozwoli to im ocenić czy jest on zgodny z polskimi przepisami. W niektórych krajach ta aplikacja jest niezgodna z prawem, na przykład w Hiszpanii, Francji, Indiach, Korei Południowej i Niemczech.
W efekcie w czerwcu 2015 roku został złożony sejmowi projekt na temat wprowadzenia licencji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób samochodem osobowym bądź taksówką. Każdy kierowca Ubera będzie musiał więc założyć działalność i być zobowiązany właściwie rozliczać się ze swoich przychodów.
W Polsce aplikacja nie jest zakazana, więc przybywa nowych kierowców. Natomiast należy wyjść z założenia, że twórca aplikacji znajduje się w bezpiecznym położeniu, czego już nie można powiedzieć o samych kierowcach. Oni, wcześniej czy później, muszą liczyć się z poniesieniem pewnych konsekwencji prawnych.