key_art_lie_to_me

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele jesteśmy w stanie przekazać drugiej osobie tylko za pomocą mimiki twarzy. Poznając kogoś nowego zwracamy uwagę na jego wygląd, na to jak się zachowuje, co mówi. Jednak podświadomie największe nasze zainteresowanie wzbudza twarz. W ogóle cała mimika twarzy drugiego człowieka jest w stanie zdradzić wszystko: to jaki ma nastrój, czy kłamie, co tak naprawdę chce przekazać, a także jesteśmy w stanie przewidzieć jego przyszłe zachowanie. Bardzo ciekawy jest fakt, że to jak dana osoba przeżywa każdą rzecz, wpływa na jej zachowanie. Przykładowo jeśli ktoś często się martwi, na jego twarzy widujemy smutek, automatycznie postrzegać będzie więcej zagrożeń i odczuwać większe ryzyko w wielu sytuacjach, niż osoba zazwyczaj wesoła i szczęśliwa. A wszystko to widzimy przecież na twarzy drugiej osoby. Choć mimika twarzy jest często bardzo ulotna, a przede wszystkim niekontrolowana, to tak naprawdę jest oknem do wnętrza drugiego człowieka. Obserwując ją dokładnie, jesteśmy w stanie poznać drugą osobę niezwykle dobrze.

Dr. Paul Ekman Basic Facial Action Coding System

Dr. Paul Ekman Basic Facial Action Coding System

Doskonałym przykładem potwierdzającym powyższe, jest badanie przeprowadzone przez dwóch naukowców: Paula Ekman’a oraz Dachera Keltner’a. Przebadanych zostało kilka osób znajdujących się w różnych życiowych sytuacjach. Osoba, będąca w żałobie, która straciła bardzo bliską osobę jest smutna, zła, nie uśmiecha. To wszystko wyraża jej twarz. Naukowcy prowadzili bardzo wnikliwą rozmowę z tą osobą i im dalej było od tego strasznego zdarzenia, tym łatwiej jej było się uśmiechnąć – to oczywiste. Jednak rozmowy podczas głębokiego smutku pozwalały na konwersację bardziej intymną, dotyczącą prywatnych spraw. Im częściej uśmiech pojawiał się twarzy kobiety, tym była ona mniej chętna do zwierzeń. Pod wpływem czasu zanikał stres, który był przyczyną nadmiernej otwartości. Podobnie przewidywalnie sytuacja wyglądała wśród zakochanych. Kiedy podczas rozmowy o różnych konfliktach wyrażali oni na swojej twarzy obrzydzenie bądź pogardę, częściej zachowywali się właśnie w ten sposób wobec swoich partnerów – z pogardą, obrzydzeniem.
Podobnie sprawa wygląda podczas wychowania dziecka. To co wyrażane jest poprzez ekspresję, chłoną wychowywane przez rodziców dzieci. Te, których rodzice często wyrażali negatywne uczucia, sami w dorosłym życiu zachowują się podobnie. Nawet wtedy, gdy robią wszystko aby nie być podobnymi do własnych rodziców, bo mimika naszej twarzy jest najczęściej niekontrolowana.
Ciekawy jest również fakt, że młodzi ludzie, którzy bardzo rzadko odczuwają wstyd, ale za to na ich twarzach niezwykle często pojawia się grymas gniewu, są zdecydowanie bardziej skłonni do wszelkich aspołecznych zachowań niż osoby o pogodnym, wesołym usposobieniu. Dlatego oczywiste staje się to, dlaczego wolimy ludzi uśmiechniętych, pozytywnie nastawionych do życia – podświadomie czujemy i przewidujemy, że ich zachowania będą równie pozytywne, a z takimi ludźmi wolimy spędzać czas.
Wyniki te pokazują, że można ocenić usposobienie danej osoby nawet podczas bardzo krótkiej relacji, jaką jest rozmowa. Ekspresyjne zachowanie przewiduje przyszłe zachowania i pozwala wydać wstępną, najczęściej prawdziwą opinię o drugiej osobie. Należy jednak pamiętać, że różnego rodzaju choroby, takie jak schizofrenia czy depresja, sprawiają, że człowiek staje się mniej ekspresyjny, a przez to trudniej określić jego zachowania i przewidzieć co zrobi. Niemniej warto zawsze przyglądać się twarzy drugiej osoby. I swoją wyrażać jak najwiecej pozytywnych emocji.

 

[rf_contest contest=’3612′]